Civilinė byla Nr. 2VP-1118-883/2016

Teisminio proceso Nr. 2-58-3-00312-2014-1

Procesinio sprendimo kategorija 3.5.1.; 3.5.1.1

(S)

 


vytis2
                                                  

 

ŠIAULIŲ APYGARDOS TEISMAS

 

N U T A R T I S

 

2016 m. gruodžio 22 d.

Šiauliai

 

Šiaulių apygardos teismo teisėja Irena Stasiūnienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi pareiškėjo UAB „Prekuva“ prašymą dėl išieškotojo pakeitimo vykdymo procese, suinteresuoti asmenys bankrutuojanti UAB „Feliksas ir kompanija“, skolininkas F. A., antstolis T. U.,

 

n u s t a t ė:

 

pareiškėjas UAB „Prekuva“ kreipėsi į teismą su prašymu pakeisti išieškotoją UAB „Feliksas ir kompanija“ jo teisių perėmėju – UAB „Prekuva“. Prašyme nurodė, kad pagal 2016-12-09 reikalavimo perleidimo sutartį UAB „Prekuva“ iš B UAB „Feliksas ir kompanija“ įsigijo reikalavimo teisę į skolininką F. A., todėl atsirado būtinybė vykdant išieškojimą iš skolininko F. A. pakeisti išieškotoją B UAB „Feliksas ir kompanija“ nauju išieškotoju UAB „Prekuva“.

CPK 593 str. 3 d. nurodyta, kad vykdymo procese teismui pateikti pareiškimai nagrinėjami rašytinio proceso tvarka nepranešus suinteresuotiems asmenims, išskyrus atvejus, kai teismas pripažįsta, kad žodinis nagrinėjimas būtinas.

Prašymas tenkintinas.

            CK 6.101 str. 1 d. numatyta, kad kreditorius turi teisę be skolininko sutikimo perleisti visą reikalavimą ar jo dalį kitam asmeniui, jeigu tai neprieštarauja įstatymams ar sutarčiai arba jeigu reikalavimas nesusijęs su kreditoriaus asmeniu. Reikalavimo teisės perleidimas neturi pažeisti skolininko teisių ir labiau suvaržyti jo prievolės.

LR CPK 596 str. 1 d. numatyta, jog pirmosios instancijos teismas, kuriame buvo išnagrinėta byla, antstolio ar suinteresuotų asmenų prašymu nutartimi vykdymo procese pakeičia išieškotoją ar skolininką reikalavimo perleidimo atveju. Jeigu vykdymas atliekamas ne teismo išduoto vykdomojo dokumento pagrindu, tokiu atveju išieškotoją ar skolininką pakeičia antstolio kontoros buveinės vietos apylinkės teismas. Visi veiksmai, atlikti iki įstojimo į vykdymo procesą, teisių perėmėjui privalomi tiek, kiek jie buvo privalomi anksčiau procese dalyvavusiam asmeniui (LR CPK 596 str. 2 d.). Pakeisti išieškotoją vykdymo procese yra pagrindas tuo atveju, jeigu įvertinus pareiškėjo pateiktus įrodymus, kuriais grindžiamas jo prašymas, nustatoma, jog kitam asmeniui iš tikrųjų perėjo išieškotojo materialinės subjektinės teisės, nes būtent subjektinių teisių perėmimas materialinėje teisėje yra pagrindas perimti ir procesines teises.

             2016 m. rugsėjo 12 d. nutartimi Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė Šiaulių apygardos teismo  2015 m. gruodžio 7 d. sprendimą civilinėje byloje Nr. 2-438-883/2015 ir priteisė iš atsakovo F. A. ieškovės bankrutavusios uždarosios akcinės bendrovės „Feliksas ir kompanija“ 63 255,21 Eur ir 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą 63 255,21 Eur  sumą nuo bylos iškėlimo teisme, t. y. nuo 2014 m. rugpjūčio 8 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. 2016-06-26 išduotas vykdomasis dokumentas.

2016-12-09 reikalavimo perleidimo sutartimi UAB „Prekuva“ iš B UAB „Feliksas ir kompanija“ įsigijo reikalavimo teisę į skolininką F. A. .

Civilinio proceso kodekso 48 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad procesinių teisių perėmėjas privalo pagrįsti savo dalyvavimą procese. Kasacinio teismo praktikoje, aiškinant šią nuostatą, laikomasi pozicijos, kad siekiantis įstoti į procesą procesinis teisių perėmėjas privalo pateikti atitinkamus įrodymus ir įrodyti teismui, jog jis iš tikrųjų yra tam tikrų materialiųjų subjektinių teisių perėmėjas. Teismo pareiga – laikantis įstatymų reikalavimų ištirti ir nustatyti, ar siekiantis įstoti į procesą asmuo iš tikrųjų perėmė tam tikras pasitraukusio iš proceso asmens materialiąsias subjektines teises, taip pat nustatyti perimtų teisių apimtį (LAT 2008 m. spalio 14 d. nutartis, priimta byloje Nr. 3K-3-367/2008).

Tarp UAB „Prekuva“ ir B UAB „Feliksas ir kompanija“ 2016-12-09 buvo sudaryta reikalavimo teisės perleidimo sutartis, t. y. įvyko materialinių subjektinių teisių perėmimas, todėl yra galimas ir procesinių teisių perėmimas. Atsižvelgiant į tai, kad teismo sprendimo pagrindu yra išduotas vykdomasis raštas, prašymas tenkintinas ir pradinis išieškotojas B UAB „Feliksas ir kompanija“ keistinas į naująjį išieškotoją – UAB „Prekuva“.

            Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 48 straipsnio 3 dalimi, 596 straipsniu, 290-291 straipsniais, , teismas

n u t a r i a:

 

prašymą tenkinti.

           Pakeisti išieškotoją vykdymo procese iš pradinio išieškotojo B UAB „Feliksas ir kompanija“, j. a. k. 300111516, į naująjį išieškotoją – UAB „Prekuva“, j. a. k. 302750391, jam perleidžiant reikalavimo teisę į skolininko F. A., a. k. (duomenys neskelbtini) skolą.

             Nutartis per 7 dienas nuo jos kopijos įteikimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per Šiaulių apygardos teismą.

 

 

Teisėja                                                                                    Irena Stasiūnienė